0

Internacjonalizacja MŚP – przykłady polskich firm

Wiele polskich przedsiębiorstw może pochwalić się międzynarodowymi sukcesami. Właściciele firm realizują często wręcz karkołomne projekty, ale mimo ryzyka takich innowacji – odnoszą sukces. Właśnie dlatego postanowiliśmy poświęcić ten artykuł tematowi: Internacjonalizacja MŚP – przykłady polskich firm. Mamy nadzieję, że stanie się on inspiracją dla innych przedsiębiorstw z sektora MŚP, a także dla dużych firm. Rynki międzynarodowe są bowiem dostępnie nie tylko dla wielkich przedsiębiorstw o wielomilionowym kapitale – nawet mniejsze przedsiębiorstwa mają szansę, by na nim zaistnieć, jeśli tylko znajdą odpowiednią niszę.

Przejdźmy zatem do zagadnienia internacjonalizacja MŚP – przykłady polskich firm, Jednym z głośnych, choć niestety nie do końca wykorzystanych sukcesów międzynarodowych, było Gadu-Gadu. Doskonale znana wszystkim aplikacja do wysyłania wiadomości tekstowych, w późniejszym czasie wzbogacona także o wiadomości głosowe, czy nawet video. Ten program był dziełem polskich informatyków, a zdobył kilkadziesiąt milionów użytkowników.

Bardzo dobrą ilustracją tematu internacjonalizacja MŚP – przykłady polskich firm jest także coraz mocniejsza pozycja polskich firm w branży gier komputerowych. Polacy wielokrotnie tworzyli już produkty o tak dobrej fabule i grafice, że kolejne premiery wytwórni działających w naszym kraju stają się oczekiwanymi za granicą premierami.

Oczywiście artykuł poświęcony internacjonalizacji MŚP – przykładom polskich firm musi odnotować także sukcesy polskich przedsiębiorstw na znacznie większą skalę. Odwołajmy się choćby do działalności międzynarodowej polskich spółek paliwowych, energetycznych czy wydobywczych, które z powodzeniem realizują inwestycje na rynkach zagranicznych. Ich działalność pozwala na pozyskiwanie wielomiliardowych kontraktów. Podobnie dzieje się w przypadku firm budowlanych – media nierzadko donoszą o potężnych inwestycjach, zarówno z zakresu budownictwa mieszkaniowego, jak i komercyjnego, wykonywanych przez polskie firmy za granicą. To także dobry przyczynek do omawiania internacjonalizacji MŚP – przykładów polskich firm. Inną branżą, w której nasze przedsiębiorstwa doskonale radzą sobie na rynkach zagranicznych i międzynarodowych, jest branża spożywcza. Polskie produkty rolne eksportowane są do wielu krajów na całym świecie – od Ameryki po Azję.

Ciekawie prezentują się również osiągnięcia branży przemysłowej. Tu również warto wspomnieć o eksporcie (m.in. maszyn i części do nich), ale także o współpracy technologicznej. Nawet patrząc na pryzmat internacjonalizacji MŚP – przykładów polskich firm przez pryzmat samego tylko eksportu widać, jak wiele udało się naszym przedsiębiorcom osiągnąć właśnie w branży technicznej.

Komentarze wyłączone.